Hiper bütünleşik altyapı kategorisinde bir kez daha liderler arasında gösterildi

Hiper bütünleşik altyapı kategorisinde bir kez daha liderler arasında gösterildi

Vakıf Katılım

Nutanix, mevcut ürünler, pazardaki varlık ve strateji alanlarında olabilecek en yüksek puanları elde etti

Kurumsal bulut bilişim sektörünün liderlerinde Nutanix (NASDAQ: NTNX) Forrester Research, Inc. tarafından yayınlanan The Forrester Wave: Hiper Bütünleşik Altyapı, 2020 3. Çeyrek raporunda liderler arasında yer aldığını duyurdu. HCI sektöründe faaliyet gösteren 11 markanın strateji, pazardaki varlık ve mevcut ürünler kategorilerinde değerlendirildiği raporda Nutanix tüm kategorilerde olabilecek en yüksek puanları aldı. Elde edilen sonuçlar, Nutanix’in hızla büyüyen HCI pazarında tartışmasız bir lider olduğunu belirten diğer bağımsız araştırmalarla da paralellik gösteriyor. Nutanix, veri merkezi ve bulut bilişim pazarında yeniliklere öncülük eden etkileyici stratejisiyle liderliğini pekiştiriyor.

 

“Hibrit bulut ve birden fazla bulut kullanımının arttığı günümüzde, Nutanix olarak her zaman bilgi işlemi veri merkezinden buluta kadar olabildiğince görünmez hale getirmeye odaklanıyoruz.” diyen Nutanix CEO’su ve Kurucusu Dheeraj Pandey, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pazardaki lider konumumuzun ardındaki temel nedenler arasında bu odakla birlikte müşterilerimizin BT alanında çektiği sıkıntıları çözebilme becerimiz bulunuyor. Özellikle COVID-19 döneminde artan BT talepleriyle bu çok daha önemli hale geldi.”

 

Nutanix, yeniliklere öncülük etmesi, Ar-Ge yatırımları, güçlü satışları, iş birlikleri ve her segment ve coğrafyadan edindiği yeni müşterileri sayesinde hiper bütünleşik altyapının ötesinde de kurumsal BT’ye hizmet sunma vizyonuyla The Forrester Wave raporunda lider olarak gösterildi. Raporda öne çıkan diğer bilgiler arasında şunlar bulunuyor:

  • Nutanix mevcut ürünlerinin platform desteği, depolama hizmetleri, ölçeklenebilirliği, yönetilebilirliği ve kullanım kolaylığı ile en yüksek puanı alan marka oldu.
  • Pazarda iş ortakları arasındaki varlık kategorisinde en yüksek puanı alan marka olan Nutanix, kurulu sistem miktarında da en yüksek puanı alanlardan biri oldu.
  • Nutanix, müşteri geri bildirimleri ve ürün stratejisiyle strateji kategorisinde en yüksek puanı alan markalar arasında yer aldı.

Nutanix bu liderlik unvanını, şirketin güçlü büyüme sürecinin içinde elde etti. Bu süreçte öne çıkan ayrıntılar ise şunlar:

  • Artan müşteri sayısı: Müşteri sayısını artırmaya devam eden Nutanix, 2020 mali yılının üçüncü çeyreğinde 16.580 müşteriye ulaştı. Pazardaki varlığını artıran Nutanix, müşterilerini memnun etmeyi de sürdürüyor. Şirket %97 müşteri geri dönüş oranı, %132 net dolar genişleme hızı ve 90 Net Promoter Score (NPS) elde etti.
  • Yenilikçi ürünler: HCI yazılımlarında yeniliklere imza atmayı sürdüren Nutanix, BT ekiplerinin bulut yazılımlarını her yerden kurmasını, geliştirmesini ve onarmasını sağlayan Foundation Central, Insights ve Lifecycle Manager adlı yeni çözümlerini yakın zaman içinde tüm Nutanix HCI müşterilerine hiçbir ek maliyet olmadan sundu. Şirket ayrıca gelişmiş iş sürekliliğini sadeleştirmek için HCI yazılımına yeni özellikler ekledi ve COVID-19 salgınıyla uğraşan müşterilerine destek olmayı sürdürüyor.
  • Gelirlerin yüzde 84’ü aboneliklerden: Abonelik tabanlı bir iş modeline geçmeyi sürdüren Nutanix, 30 Nisan 2020 itibarıyla toplam gelirlerinin %84’ünü bu şekilde elde etti. Abonelik tabanlı bu modelde, yıldan yıla yüzde 43’lük büyüme gerçekleşti. Bu model müşterilere belirli iş ve BT ihtiyaçlarını karşılamak için HCI yazılımı seçerken daha fazla esneklik sunuyor. Ayrıca müşteriler yazılımlarını ve yazılım lisanslarını özgürce farklı donanımlara taşıyabiliyor ve diğer BT markalarında yaşanan uyumsuzlukları aşabiliyor.


Hibya Haber Ajansı