Asya-Pasifik piyasaları Çin verilerinin ardından Pazartesi günü karışık seyretti

Asya-Pasifik piyasaları Çin verilerinin ardından Pazartesi günü karışık seyretti

Vakıf Katılım

Çin sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 6'lık artış beklentisine kıyasla yüzde 5,6 büyürken, sabit varlık yatırımı geçen Mayıs ayına kıyasla yüzde 4 arttı. Mayıs ayında kentsel işsizlik oranı Nisan ayına göre değişmeyerek yüzde 5'te sabit kaldı ve geçen yılın Mayıs ayına göre 0,2 puan daha düşük gerçekleşti.

Çin'in Merkez Bankası (Çin Halk Bankası) beklendiği gibi 182 milyar yuan (25,09 milyar $) değerinde kredi için bir yıllık orta vadeli borç verme kolaylığı oranını yüzde 2,5'te tuttu. Merkez bankası ayrıca yedi günlük ters repo işlemleri yoluyla 4 milyar yuan enjekte etti ve yedi günlük faiz oranını yüzde 1,8'de sabit tuttu.

Hong Kong Hang Seng endeksi MLF ve veri açıklamasının ardından kayıplarını tersine çevirerek yüzde 0,71 yükselirken, Çin anakarasındaki CSI 300 yüzde 0,1 geriledi. Japonya'nın Nikkei 225 endeksi enerji ve emlak hisselerinin etkisiyle yüzde 1,82 düşerken, Topix de yüzde 1,49'luk benzer bir kayıp yaşadı.

Güney Kore'nin Kospi'si yüzde 0,31 düştü ve küçük sermayeli Kospi de yüzde 0,45 gerileyerek daha önceki kazançlarını tersine çevirdi. Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi yüzde 0,13 geriledi. Yatırımcılar Avustralya Merkez Bankası'nın Salı günü açıklayacağı faiz kararını bekliyor.

ABD'de Nasdaq Composite Cuma günü yüzde 0,12'lik bir artışla üst üste beşinci seansını kazanırken, S&P 500 yüzde 0,04'lük bir düşüşle dört günlük kazanma serisini sonlandırdı. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması yüzde 0,15 gerileyerek dört gün üst üste kayıp yaşadı.

 

  Hibya Haber Ajansı