BİST100 endeksi

BİST100 endeksi

Vakıf Katılım

BİST100 endeksinde hafif alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

 

BİST100 endeksi geçtiğimiz haftayı %1,40 değer kaybı ile 7.914 seviyesinden tamamladı. Haftalık bazda en çok yükselen sektörler ticaret, gıda ve iletişim olurken, en çok geri çekilen sektörler maden, spor ve yatırım ortaklıkları oldu. Bu hafta ABD'den gelecek TÜFE ve Fed faiz kararı globalde izlenecekken, yurt içinde halka arzın endekse etkisi ile Fitch'in rapor beklentileri fiyatlamalarda etkili olabilecek datalar arasında yer alıyor.

 

Geçtiğimiz haftanın en çok merak edilen sorusu cevabını buldu. ABD’de Tarım Dışı İstihdam Kasım ayında 199.000 arttı. Kasım ayında ABD’de işsizlik ise %3,9'dan %3,7'ye geriledi.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, İstanbul'da düzenlenen TRT World Forum 2023 kapsamında gerçekleştirilen Küresel Ekonomiyi Yeniden Şekillendirmek başlıklı oturumun açılışında konuştu. Şimşek, en temel önceliklerinin enflasyonla mücadele olduğunu belirterek, "Programız başarılı bir şekilde işliyor. Programın olumlu yansımaları finansal göstergelerin ardından makro göstergelerde de görülmeye başlandı" dedi.

Kaynak İnfo Yatırım

  Hibya Haber Ajansı