Çin'in ilk çok işlevli, açık deniz araştırma gemisi doka çekildi

Çin'in ilk çok işlevli, açık deniz araştırma gemisi doka çekildi

Vakıf Katılım

Çin'in, ilk çok işlevli bilimsel ve arkeolojik araştırma gemisi, açık denizde keşif ve deniz dibini kazıyarak eski kültürel eserleri çıkarma gemisi, 20 Nisan Cumartesi günü, Güney Çin eyaleti Guangdong'un Guangzhou kentine bağlı Nansha bölgesinde doka çekildi. 

104 metre boyunda ve yaklaşık 10 bin ton su taşıran çok işlevli gemi, bütünüyle Çİn tarafından tasarlanıp geliştirilmiş ve inşa edilmiş bulunuyor. Gemi, açık deniz bilimsel araştırma ve deniz dibindeki kültür varlıklarını arayıp çıkarma ve aynı zamanda iki yönlü buz kırma kapasitesiyle yaz mevsiminde kutup denizleri civarında araştırma yapma kabiliyetine sahip. 

Öte yandan gemi 80 kişi barındırabiliyor ve en çok 16 deniz mili (yaklaşık saatte 30 kilometre) hızla yol alabiliyor. Yapımına Haziran 2023'te başlanan gemi toplam 800 milyon yuan (yaklaşık 112,7 milyon dolar) tutarında bir yatırım gerektirdi.

Tasarım ve yapım sürecinde dizayn, akıllı kontrol, buzlu bölgelerde yararlı yük ve ağır yararlı yük yapısı bütünleşik dizaynı açısından uygulanan temel teknolojiler, Guangzhou Shipyard International Company of China State Shipbuilding Corporation (Guangzhou Uluslararası Tersane ve Devlet Gemi İnşaat Şirketi) Başmühendis Yardımcısı He Guangwei'ye göre çığır açıcı nitelikte.  Kontrol edilerek en küçük hatadan arındırılıp yaşam alanları gerekli biçimde donatılacak olan gemi, önce denizde deneme seferlerine çıkarılıp 2025 yılı başında planlandığı üzere teslimata hazır olacak. 

  Hibya Haber Ajansı