FBI şefi Çinli hackerların kritik ABD altyapısına sızdığını söyledi

FBI şefi Çinli hackerların kritik ABD altyapısına sızdığını söyledi

Vakıf Katılım

Wray, perşembe günü Nashville, Tennessee'deki Vanderbilt Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Volt Typhoon olarak bilinen Çin'in devam eden hackleme kampanyasının telekomünikasyon, enerji, su ve diğer kritik sektörlerdeki çok sayıda Amerikan şirketine başarıyla erişim sağladığını ve 23 boru hattı operatörünün hedef alındığını söyledi.

Modern çatışmalar ve ortaya çıkan tehditler üzerine 2024 Vanderbilt zirvesinde Wray, Çin'in "kendi seçtiği bir zamanda kritik altyapımıza fiziksel olarak zarar verme yeteneğini" geliştirdiğini söyleyerek "Planı, paniği tetiklemeye çalışmak için sivil altyapıya hafif darbeler indirmek." diye konuştu.

Bu haftanın başlarında Çin Dışişleri Bakanlığı (MFA) sözcüsü, Volt Typhoon'un aslında Çin hükümetiyle hiçbir ilgisi olmadığını ancak bir fidye yazılımı grubunun parçası olduğunu söyledi.

Çin'in Washington Büyükelçiliği yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün yorumuna atıfta bulunarak şunları söyledi: "ABD'de bazıları siber saldırıların kaynağını takip etmeyi Çin'i vurmak ve suçlamak için bir araç olarak kullanmakta, ABD'nin mağdur olduğunu iddia etmekte ve siber güvenlik konularını siyasileştirmektedir."

 

  Hibya Haber Ajansı