Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

Vakıf Katılım

Haftanın son işlem günü piyasalarda neler oldu? ABD'de verilerin piyasa beklentilerinden daha olumlu açıklanması işgücü piyasasına yönelik oluşan endişeleri azalltı. Tarım dışı istihdam Kasım ayında 199.000 artarken, işsizlik oranı %3,7'ye geriledi ve aylık ücret artışı tahminleri aştı. Hatırlanacağı üzere; son dönemde enflasyon ve bazı ekonomik verilerin beklentilerden daha zayıf açıklanması piyasa oyuncuları arasında faiz indirimine yönelik iyimser fiyatlamaya neden olmuştu. Açıklanan istihdam rakamlarının Fed'in faiz oranlarını düşürmeye zamanının erkene alabileceğine dair beklentileri zayıflattığını söyleyebiliriz. Açıklanan bir diğer veri olarak ise, ABD tüketici duyarlılığının Aralık ayı başında keskin bir toparlanma göstererek tüm tahminleri aştığını ve hanehalkının bir yıl sonraki enflasyon beklentileri tahmini olan %4,3'ün aksine %3,1 olarak açıklandığını takip ettik.

Bu hafta, yarın açıklanacak TÜFE ve Çarşamba günü FOMC toplantısında verilecek mesajların risk iştahını şekillendirmesini bekliyoruz. Fed yetkililerinin Aralık ayı FOMC toplantısına yönelik piyasa beklentisi faiz oranlarının %5,25-5,50 aralığında sabit bırakılması yönünde bulunuyor. Başkan Jerome Powell, politika yapıcıların temkinli hareket edeceğini ancak tekrar faiz artırma seçeneğini elinde tuttuğunu vurgulayarak, gelecek yılın başlarında artan faiz indirimi tahminlerine karşı defalarca uyarıda bulunmuştu. Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, Fed'in enflasyonun tekrar kontrol altına alındığını ya da ekonominin durgunluğa girdiğini gösteren kesin kanıtlar ortaya çıkana kadar faiz oranlarını düşürmeye yönelmemesi gerektiğini söyledi. Fiyatların resesyon olmadan kontrol altına alındığı yumuşak bir iniş "daha olası" görünse de, bu noktada emin olunacak bir sonuç olmadığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating açıkladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nun Aralık sayısında, küresel ekonomik büyüme hızının gelecek yıl keskin bir şekilde düşerek yüzde 2,1 olacağını öngördü. Raporda, ABD ekonomisinde resesyon olmasa da keskin bir yavaşlamanın beklendiği aktarıldı. Ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 2,4, gelecek yıl yüzde 1,2 ve 2025'te yüzde 1,4 büyüyeceği tahmin edildi. Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4,1, gelecek yıl yüzde 2,5 ve 2025'te yüzde 3,2 büyüyeceği öngörüldü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's küresel ekonominin zayıflaması ve temerrüde düşen krediler ile ABD ve Avrupa'daki gayrimenkul sektörü pozisyonları nedeniyle, 2024 yılında küresel bankaların görünümü üzerinde negatif baskıların artmasının beklendiğini belirtti. Öte yandan, ABD'nin büyük bankalarının üst yöneticileri (CEO), banka sermayelerinin artırılmasını öngören bankacılık sektörüne ilişkin yeni düzenleme teklifinin ekonomiye zarar verebileceği uyarısında bulundu. "Basel III Endgame" olarak bilinen yeni düzenleme teklifine karlılıklarını etkileyebileceği gerekçesiyle karşı çıkan banka yöneticileri, düzenlemenin, sektörün daha fazla esnekliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemde kredileri azaltacağını ve banka bilançolarını zayıflatacağını savundu.

ABD tahvil faizleri cephesinde yukarı yönlü hareketler takip edildi. ABD 10 yıllık tahvil faizi %4,24, 2 yıllık tahvil faizi %4,74 seviyesine yükseldi. VIX endeksi ise gerilemeye devam etti ve 12,35 seviyesine geriledi.

ABD hisse senedi piyasaları günü pozitif tamamladı. S&P 500 endeksi %0,41 artışla 4.604,37 seviyesinden, Nasdaq endeksi %0,45 kazançla 14.403,97 seviyesinden kapatırken, Dow Jones endeksi ise %0,36 artışla 36.247,87 seviyesinden haftayı tamamladı.

Avrupa hisse senedi piyasaları günü alıcılı tamamladı. Euro Stoxx 50 endeksi %1,08 puan değer kazanarak 4.522,25 seviyesine yükselirken, FTSE 100 %0,54, CAC 40 %1,32 ve DAX %0,78 değer kazançları ile seansı tamamladı.

Bugün ne bekliyoruz?

Asya-Pasifik piyasaları, zayıf talep nedeniyle deflasyonist baskıların arttığını gösteren verilerin ardından ağırlıklı satıcılı seyir izliyor. Çin’de Kasım ayı Üretici Fiyat Endeksi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %3, Tüketici Fiyat Endeksi ise %0,5 düştü. Ülkede üretici fiyatları 14 aydır gerilerken, TÜFE Kasım 2020'den bu yana en hızlı düşüşünü kaydetti.

Hang Seng %1,87, Shanghai endeksi %0,56, Endonezya 0,67 satıcılı seyir takip edilirken, Kospi endeksinde %0,04, Nifty 50 endeksinde %0,19, Nikkei endeksi %1,41 pozitif seyir izliyor.

ABD vadelilerinde ise yatay negatif seyir gözleniyor.

Bugün ABD tarafında Kasım ayı Conference Board Endeksi ve NY Fed 1 Yıllık TÜFE Beklentileri açıklanacak. Veri Conference Board Endeksi verisi Ekim ayında 114,16 seviyesinde gerçekleşmişti. NY Fed 1 Yıllık TÜFE Beklentisi de %3,57 olarak açıklanmıştı.

Gelecek gündemde neler var?

Salı günü ABD’de Kasım ayı TÜFE ve Çekirdek TÜFE verilerini takip edeceğiz. TÜFE’nin aylık bazda %0, yıllık bazda %3,1 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Ekim ayı verisi ise aylık bazda %0, yıllık bazda %3,2 seviyesinde gerçeklemişti. Çekirdek TÜFE’nin ise aylık bazda %0,3 artış göstermesi beklenirken, yıllık bazda %4 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Çekirdek TÜFE ise aylık bazda %0,2, yıllık bazda %4 seviyesinde gerçekleşmişti. Euro Bölgesi’nde ise ZEW Beklenti Anketi ve AMB Üyesi Villeroy'un konuşması takip edilecek. Çarşamba günü ise ABD’de MBA Mortgage Başvuruları ve FOMC Faiz Kararı Toplantısı takip edilecek. Aralık ayı FOMC toplantısına yönelik piyasa beklentisi faiz oranlarının %5,25-5,50 aralığında sabit bırakılması yönünde bulunuyor. Perşembe günü ise Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları, Perakende Satışlar verileri takip edilecek. Euro Bölgesi’nde ise Faiz Kararı Toplantısı ve saat 16:45’te AMB Başkanı Lagarde'ın konuşması takip edilecek. Cuma günü ise ABD tarafında New York Empire State İmalat Endeksi, Sanayi Üretimi, Kapasite Kullanımı ve S&P Global İmalat ve Hizmet PMI verileri açıklanacak. New York Empire State İmalat Endeksinin ise 3,8 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Sanayi üretiminin ise Kasım ayında aylık bazda %0,2 artış kaydetmesi beklenirken, Kapasiye Kullanımı verisinin ise Kasım ayında %79,1 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Euro Bölgesi’nde ise HCOB İmalat ve Hizmet PMI, Ticaret Dengesi verileri takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım

  Hibya Haber Ajansı