img

Xinjiang'ın dış ticaret hacmi yüzde 86,4 arttı


Ocak ve şubat aylarında Xinjiang’ın ithalat ve ihracat hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86,4’lük artışla 44 milyar 390 milyon yuana ulaştı. Bu rakam, ülke ortalamasından 87,2 puan yüksek ve ülkenin birinci sırasında yer alıyor.

Bu arada Xinjiang’ın ihracat hacmi yüzde 91,6 artarak ülkenin ortalamasından 90,7 puan, ithalat hacmi yüzde 59,8’lik artış gösterip ortalama seviyesinden 62,7 puan yüksek seyretti.

Kazakistan, Kırgızistan’ı geçerek Xinjiang’ın en büyük ticaret ortağı oldu. Xinjiang’ın Kazakistan’la ticaret hacmi yüzde 118,9 arttı ve Xinjiang’ın dış ticaret değerinin yüzde 34,9’unu oluşturdu.

Xinjiang’ın Orta Asya’daki 5 ülkeyle arasındaki dış ticaret hacmi yüzde 96,5’lik artışla, Xinjiang’ın toplam dış ticaretinde yüzde 79,2’lik pay aldı. Ayrıca Avrupa Birliği’ne yönelik dış ticaret hacmi yüzde 48,5 arttı.

Xinjiang’daki özel işletmelerin gerçekleştirdiği ithalat ve ihracat hacminin yüzde 99,7’lik artış gösterip bölgenin toplam dış ticaret hacminin yüzde 96,2’sini oluşturması da dikkat çekti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.